Ciekawe wydarzenie konferencyjne. Po raz pierwszy opowiem o naszych doświadczeniach w produkcji biomasy. Od niespełna roku prowadzimy badania nad przyrostem rzęsy wodnej i nasze doświadczenia są niesamowite.

Więcej o konferencji: https://www.kierunekwodkan.pl/konferencja,2273,99010.html

Temat biomasy jest ściśle związany z procesami fermentacji. Obecnie coraz więcej oczyszczalni ścieków myśli o niezależności energetycznej poprzez produkcję własnego prądu elektrycznego. Najłatwiejszym sposobem pozyskania taniej energii była fotowoltaika. Ale pomimo wielu korzyści z tym związanych dla każdej oczyszczalni fotowoltaika nie jest docelowym rozwiązaniem. Zmienność pór roku oraz  oświetlenie dzienne determinuje produkcję energii elektrycznej. Stąd oparcie niezależności energetycznej o samą fotowoltaikę tylko minimalizuje problem. Nowoczesne oczyszczalnie ścieków poszukują innych rozwiązań, które będą bardziej dopasowane do zmienności potrzeb energetycznych oczyszczalni. Instalacje do fermentacji metanowej i produkcji biogazu stały się oczkiem w głowie większości prezesów spółek wodno-kanalizacyjnych. Coraz większe doświadczenia branży wskazują, że posiadając osad komunalny oczyszczalnie ścieków mogą budować kompleksowe instalacje energetyczne oparte o agregat kogeneracyjny wraz z układem zamkniętych komór fermentacyjnych.

Osad nadmierny jako podstawowy substrat do fermentacji stanowi bazę do opłacalności procesu, ale doświadczenia nasze wskazują, że różnorodność substratu może zwiększyć efektywność produkcji biogazu, a co za tym idzie produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Różnie sobie spółki z tym radzą. W przypadku ZWiK Sława kosubstratem jest flotat (osad) z podczyszczalni ścieków dużego zakładu mięsnego. Inni zbierają zróżnicowane odpady, głównie biodegradowalne.

Najnowszym rozwiązaniem staje się uprawa własnej biomasy. Jest to o tyle opłacalne, że do tej uprawy wykorzystujemy własne ścieki oczyszczone i … słońce!!! Proces fotosyntezy robi swoje. Biomasą tą staje się rzęsa wodna, która według literatury międzynarodowej jest olbrzymim potencjałem energetycznym, który w połączeniu z innymi substratami stanowi o zwiększonej efektywności energetycznej produkcji biogazu. O zaletach i wadach tej biomasy będzie szerzej podczas wystąpienia na konferencji.

***

Gospodarzem Honorowym konferencji są Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

Partnerami Branżowymi zostali:

  • Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” Sp. z o.o.
  • Wodociągi Miasta Krakowa
  • Wodociągi Katowickie S.A.
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
  • MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
  • Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Patronat Merytoryczny:

  • Stowarzyszenie „Lubuskie Forum Wodociągowe”
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego