Miło mi było gościć na Ogólnopolskim Sympozjum organizowanym przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląską Radę Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach pn.: Hydroprezentacje XXV 2023, Przyszłość inżynierii w branży wod-kan – 25 lat na fali.

Na Sympozjum miałem przyjemność wygłosić referat nt. „Od odpadu do produktu – kompleksowa instalacja przetwarzania osadu ściekowego”.

Była to kolejna konferencja, na której prezentowałem koncepcję przetwarzania osadów ściekowych i produkcję biogazu. Niezależność energetyczna staje się kluczowa dla nowoczesnych przedsiębiorstw. Duże przedsiębiorstwa z branży doskonale sobie dają z tym rady, natomiast małe przedsiębiorstwa ciągle borykają się z problemem osadów ściekowych. Koszty przetwarzania osadów oraz koszty ich utylizacji (odbioru przez uprawnione przedsiębiorstwa, rolnicze zagospodarowanie) stanowią istotny koszt w budżecie przedsiębiorstwa. Dodatkowo szybujące koszty energii zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania oszczędności oraz innych alternatywnych rozwiązań aby minimalizować koszty gospodarki osadowej.

W swoim wystąpieniu podkreślam, że gospodarka osadowa może mieć swoje pozytywne aspekty zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i środowiskowym. Osady ściekowa w myśl upowszechnianych badań stanowią dobry substrat do fermentacji metanowej i produkcji biogazu. Wzmocnienie osadów ściekowych dodatkowym substratem (w naszym przypadku flotat z zakładów mięsnych) zwiększa efektywność produkcji biogazu, a co za tym idzie produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W konsekwencji fermentacji osadu powstaje poferment, który stanowi idealny surowiec do przekształcenia go w polepszacz glebowy. Takie rozwiązania stają się powszechne w dużych przedsiębiorstwa, jednakże my jako ZWiK Sława jesteśmy doskonałym przykładem, że przedsiębiorstwa obsługujące ok 30 tys. RLM mogą już taką gospodarkę prowadzić. Jednostka kogeneracyjne o mocy 104 kW pozwala na efektywną produkcję energii elektrycznej i energii cieplej. Te rozwiązania są już dostępne dla małych przedsiębiorstw, które zapraszam do współpracy po to żeby upowszechniać dobre wzorce.